Przejdź do treści
PERSLANDIA

Opole - Dywany, wykładziny, panele oraz akcesoria i dodatki

Zapraszamy do naszych sklepów.

Przejdź do strony głównej.

Opole

Jest stolicą polskiej piosenki, a jednocześnie miastem wojewódzkim, które urzeka swą historią oraz cennymi zabytkami. Opole dla wielu z nas stanie się wyjątkowym celem wycieczki, a czekające tu atrakcje każdemu przypadną do gustu. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie obiekty warto uwzględnić w swych turystycznych planach?

Opole w pigułce

Leżące nad Odrą miasto może się pochwalić malowniczymi wyspami oraz kanałami, które dodają mu uroku i sprawiają, że na jego terenie panuje wyjątkowa atmosfera. To właśnie tu, nad Odrą, przed wiekami zaczęło się rozwijać osadnictwo, dzięki czemu już w okresie wczesnego średniowiecza zaczęły się formować zalążki przyszłego miasta. Wiadomo, że większa osada słowiańska istniała tu już w VIII wieku, z kolei w XII stuleciu istniał tu gród kasztelański. W XIII wieku Opole stało się już stolicą samodzielnego księstwa, co najlepiej świadczyło o randze tego miasta. W swej długiej historii, Opole dość często zmieniało przynależność państwową. Znajdowało się ono i w rękach czeskich, i w austriackich, z czasem stało się częścią Prus. Do Polski Opole powróciło dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dziś jest najważniejszych ośrodkiem miejskim na terenie województwa opolskiego, jest też jednym z najważniejszych grodów nad Odrą. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po opolskich zakątkach?

Spacerkiem przez Opole

Wycieczki po terenie Opola to wyjątkowa lekcja historii oraz szansa na zapoznanie się z cennymi zabytkami dawnej architektury. Jednym z ciekawszych obiektów, z jakimi można się tu spotkać, jest kościół Franciszkanów, znany też jako mauzoleum Piastów opolskich. W świątyni tej wyróżnia się gotycka kaplica św. Anny, w której można zobaczyć zarówno piastowskiego orła, jak i drzewo genealogiczne Piastów. Ciekawie prezentuje się też katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, której potężne wieże dumnie górują nad stolicą polskiej piosenki. Inna świątynia, która skutecznie przyciąga uwagę gości zwiedzających Opole, to słynny kościół Na Górce, stojący w miejscu, w którym miał wygłaszać swe kazania św. Wojciech.

Wycieczki po Opolu nie mogą się obejść bez wizyty przy tutejszym amfiteatrze oraz bez zwiedzenia wieży Piastowskiej – jedynej pamiątki, która przypomina nam o stojącym w tym miejscu przed wiekami zamku. Zwiedzanie Opola warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na odwiedzenie tutejszych placówek muzealnych. Ciekawymi zbiorami może się pochwalić Muzeum Diecezjalne, znane z ciekawego zbioru gotyckich rzeźb, wspaniała ekspozycja czeka też na tych turystów, którzy wybiorą się do Muzeum Śląska Opolskiego. Miłośników kultury ludowej oczaruje też skansen w Bierkowicach – opolskiej dzielnicy, która swym urokiem może oczarować każdego.

Opole to fascynujące miasto, które z pewnością zasługuje na uwagę. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego pobytu w tym miejscu nikomu nie powinno sprawić większych problemów, a dzięki licznym atrakcjom, nuda w czasie takiego pobytu nikomu z nas nie zagrozi.